fbpx

Historie współpracy – Akademia Homiletyczna

O międzywyznaniowej współpracy oraz o tym, jak Kościół ma stawać się żywym Słowem Boga opowiada Rafał Sadowski – koordynator Fundacji Ideo i programu Akademia Homiletyczna.

Wasza nazwa może brzmieć dla wielu bardzo enigmatycznie. Skąd pomysł nie tylko na nazwę, ale na powołanie do istnienia waszej organizacji?

Należy zacząć od tego, że Akademia Homiletyczna to studia, program, który zajmuje się komunikacją biblijną, a Fundacja IDEO została powołana, aby jak najlepiej realizować ten pomysł. Innymi słowy, Fundacja IDEO żyje programem edukacyjnym Akademia Homiletyczna. Jesteśmy organizmem, który istnieje tylko po to, by pomóc Kościołowi Jezusa Chrystusa wypełniać jego główne powołanie – czynienie z ludzi uczniów Jezusa. A skoro Kościół to ludzie, którzy oddali się Chrystusowi, to my wyposażamy lud Boży do realizacji tej misji. Pomagamy tym, którzy chcą tworzyć u ludzi zdolność do relacji miłości z Bogiem i innymi ludźmi.

Nadrzędny cel domaga się koniecznych środków. Tworzenie relacji domaga się komunikacji. To znaczy, że istniejemy po to, aby każda osoba w Kościele była zdolna do odkrywania i komunikowania Bożej prawdy – tam, gdzie jest, tam, gdzie żyje; do usłyszenia, co Bóg mówi przez Swoje Słowo i wyrażenia tej Bożej prawdy swoim życiem. Jesteśmy przekonani, że skoro Słowo stało się ciałem w Jezusie Chrystusie, to ciało Chrystusa, Jego Kościół, musi w tym sensie stawać się Słowem. Skoro my wszyscy jesteśmy ciałem Chrystusa, Słowo Boże żyje wokół nas tylko na tyle, na ile my żyjemy tym Słowem. Aby ciało stało się Słowem – to cel, dla którego istniejemy.

W jaki sposób staliście się świadomi potrzeby stworzenia takiego programu? Kiedy rozpoczęliście te działania?

Zaczęło się od tego, że kilkanaście lat temu w sercach i umysłach kilku ludzi sformułował się ten sam cel. Ludzie ci zauważyli potrzebę Kościoła i postanowili na nią odpowiedzieć, a Bóg sprawił, że mogli się spotkać, poznać i rozpocząć współpracę.

Naszą misję w Polsce zaczęliśmy na fundamencie pracy Langham Partnership International, które na zaproszenie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Akademickiego zorganizowało trzy konferencje homiletyczne w Radości. To tam w 2005 roku nasz zespół spotkał się po raz pierwszy. W trakcie konferencji grupa ludzi z różnych chrześcijańskich denominacji postanowiła kontynuować rozwój kaznodziejstwa przez program Akademii Homiletycznej. Dwa lata modlitw, wymiany doświadczeń i pomysłów zaowocowały stworzeniem programu edukacyjnego. Oprócz ludzi, którzy zrozumieli sedno powołania i postanowili rozpocząć działania, znaleźli się też inni, którzy widząc tę samą potrzebę, dołączyli ze środkami finansowymi. I tak w 2008 roku, przy wsparciu i pod egidą Aliansu Ewangelicznego, odbył się pierwszy zjazd studentów w ośrodku w Radomiu, a od 2011 nasze szkolenia odbywają się w Chrześcijańskim Centrum Proem w Zakościelu.

Czyli wasza propozycja rozwoju ludzi w kościele skierowana jest raczej tylko do kaznodziejów? Sama nazwa – Akademia Homiletyczna – trochę tak sugeruje…

Nie. Homileo znaczy głosić, stąd nazwa naszego programu Akademia Homiletyczna. To prawda, że zaczęliśmy od wspomagania w homiletyce pastorów i kaznodziejów, ale z czasem biblijne podejście do powołania, aby czynić uczniów Jezusa, pozwoliło nam zrozumieć, że to jest droga dla wszystkich i wszędzie. I chociaż nadal w procesie głoszenia Słowa chcemy wspierać kaznodziejów, liderów młodzieżowych czy liderów grup domowych, to do procesu nauki zapraszamy wszystkich. Komunikowanie Słowa jest powołaniem każdego naśladowcy Jezusa.

Przepiękna idea!  A co z ideą jedności i współpracy, która także pojawia się w Bożym Słowie? Jak realizuje się to u Was?

Stanowimy zespół ludzi różnego pokroju, o odmiennych temperamentach i osobowościach. Wywodzimy się z różnych środowisk kościelnych i akademickich. W skład naszej kadry wchodzą między innymi: wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, dr teologii, autor książek o Starym Testamencie, a także współpracownik Haddona Robinsona. Jesteśmy częścią różnych denominacji, każdy z nas powiązany jest relacjami i funkcjami w lokalnych społecznościach.

Na ile Wasza oferta pomocy i współpracy z Kościołem w Polsce ma charakter międzydenominacyjny? Jak w praktyce wyglądają wasze spotkania?

Istniejemy by pomagać Bożemu ludowi bez względu na denominację. Nasi studenci, kobiety i mężczyźni w różnym wieku, reprezentują całą gamę kościoła ewangelicznego – nie tylko polskiego, bo wśród studentów i absolwentów mamy też osoby z Czech i Słowacji. W 2020 roku ruszyliśmy z dziewiątą edycją programu. Średnio każdą edycję zaczynamy z czterdziestką studentów. Do tej pory około 80 absolwentów ukończyło pełny dwuletni cykl. Spotykamy się trzy razy do roku na kilkudniowych zjazdach. Nasz program składa się z sześciu przedmiotów. Wszystkie sumują się w całość tego, co niezbędne do niezależnego poznania Boga i budowania z Nim bezpośredniej relacji. Wyraża się ona umiejętnością rozpoznania Bożego przekazu z Jego Słowa i zdolnością wyrażenia tej prawdy w życiu swoim i innych ludzi. To jest proces na całe życie – stąd nasze motto: „Inspirujemy do przemiany przez komunikowanie Bożego Słowa”. Dlatego z naszymi studentami nie chcemy rozstawać się wraz z wręczeniem dyplomu ukończenia Akademii. Stworzyliśmy program Rezydent AH, który pozwala absolwentom na ponowny udział w programie wraz z zainspirowanymi przez nich nowymi studentami. Siłą i wartością Akademii Homiletycznej jest możliwość rozwijania osobistych relacji z innymi ludźmi, z różnych kościołów, w kontekście konwersacji z Bogiem. Wspólnie staramy się doprowadzić siebie nawzajem, nie patrząc na to, z jakich denominacji pochodzimy, do miejsca, w którym jesteśmy w stanie żyć całym Słowem spisanym w Biblii.

Autor
Marta Powęzka, redaktorka książek, mama Samuela i Lili. Wraz z mężem współtworzy nowo powstającą wspólnotę chrześcijan na Kaszubach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności oraz regulaminem strony Ewangeliczna Polska. Akceptuję również obowiązujące zasady komentowania. Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez administratora serwisu, Fundację Pro Novis.