fbpx

Historie współpracy – Szkoła Biblijnego Uczniostwa

Misją Szkoły Biblijnego Uczniostwa jest zachęcanie chrześcijan do świadomego czynienia innych uczniami, inwestowania w głębsze poznanie Słowa Bożego i dzielenie się nim z innymi. Cel ten realizowany jest dzięki zaangażowaniu liderów z całej Polski, których połączyła wspólna wizja wyposażania innych do czynienia uczniami. O tym dlaczego uczniostwo jest tak ważne opowiada dr Wojciech Kowalewski.

Wojtku, jesteś założycielem i prezesem zarządu Instytutu Rozwoju Złote Jabłko. Opowiedz, czym zajmuje się wasz Instytut i skąd wzięła się ta nazwa?

Nasz Instytut zajmuje się rozwojem osobistym, zawodowym i duchowym. W każdym z tych aspektów oferujemy praktyczne narzędzia, które są dostosowane do konkretnych potrzeb i kontekstu. Pracujemy zarówno z indywidualnymi osobami, jak i całymi zespołami; zarówno w kościołach, organizacjach pozarządowych, jak i w biznesie. Wierzymy, że te sfery rozwoju osobistego, zawodowego i duchowego wzajemnie się uzupełniają. Każdy z nas jest wyjątkowym dziełem stworzonym przez Boga. On daje nam potencjał, powołanie i możliwość do życia w całej pełni. We wszystkim, co robimy, zależy nam więc na czynieniu innych mocnymi poprzez wyposażanie do odważnego życia zgodnego z powołaniem. Mottem naszego Instytutu są słowa Salomona: ,,Odpowiednie słowo we właściwym czasie jest jak złote jabłko”. Nazwa naszego Instytutu pokrywa się z naszą filozofią działania. Zawsze chcemy być odpowiednim słowem we właściwym czasie, aby pomagać innym w ich rozwoju.

Jedną z Waszych inicjatyw jest Szkoła Biblijnego Uczniostwa. Skąd wzięła się wizja założenia tej szkoły?

Od początku historii chrześcijaństwa, kiedy człowiek stawał się naśladowcą Jezusa, naturalnym tego owocem było czynienie innych Jego uczniami. To stanowiło fundament rozwoju wczesnego Kościoła, który w pierwszych wiekach rozwijał się bardzo szybko i dynamicznie. A wszystko to rozpoczęło się od grupy uczniów, których zgromadził wokół siebie Jezus i posłał ich, aby czynili uczniami ludzi ze wszystkich narodów, czym zainicjował, jak to określił Dallas Willard, „nieustanną światową rewolucję”. Choć samo pojęcie uczniostwa jest znane i używane w kręgach chrześcijańskich, to jest ono często różnie rozumiane lub po prostu niepraktykowane. Wierzę, że jeśli chcemy zobaczyć trwały duchowy owoc zmian w życiu innych ludzi, to potrzebujemy dziś wrócić do korzeni biblijnego uczniostwa. Stąd właśnie wzięła się wizja założenia Szkoły Biblijnego Uczniostwa (SBU), której misją jest wyposażanie chrześcijan do czynienia innych uczniami w domu, kościele i społeczeństwie.

Jak to wygląda w praktyce?

Nikt nie rodzi się uczniem Chrystusa. Jezus nigdy nie prosił, abyśmy zajęli miejsce na widowni i stali się Jego fanami. On zaprasza nas do świadomego naśladowania Go w codziennym życiu. Uczniostwo to nie program, ale budowanie relacji zmieniających życie. Apostoł Paweł napisał: ,,A co słyszałeś ode mnie wobec wielu świadków, to powierz wiernym ludziom, którzy będą zdolni nauczać także innych” (2 Tym 2,2). Naszą pasją jest więc zachęcanie chrześcijan do świadomego czynienia innych uczniami, inwestując w głębsze poznanie Słowa Bożego i dzielenie się nim z innymi. Jako SBU oferujemy dziewięciomiesięczny kurs obejmujący w sumie ponad 130 godzin praktycznych zajęć prowadzonych przez doświadczonych wykładowców, którzy są praktykami reprezentującymi różne środowiska ewangeliczne. Dlatego też hasło: ,,Teologia w praktyce” nie jest dla nas jedynie sloganem. Zależy nam nie tylko na poszerzaniu wiedzy o uczniostwie, ale i wprowadzaniu tych zasad do swojego codziennego życia. Każdy student otrzymuje dostęp do dedykowanej platformy internetowej, gdzie znajdzie wszystkie materiały z zajęć po to, aby utrwalać zdobywaną wiedzę i doświadczenie poza zajęciami. Naszą największą radością są zmiany, które widzimy w życiu osób biorących udział w SBU. Rekomendacje naszych studentów zaprezentowaliśmy w cyklu #mystory na fanpage @SzkołaBiblijnegoUczniostwa. Tam i na naszej stronie www można zobaczyć filmiki i zdjęcia, które pokazują dynamikę tego, co się dzieje w ramach zajęć.

Lista wykładowców rzeczywiście robi wrażenie. Jak udało Wam się ich pozyskać do współpracy?

Szkoła Biblijnego Uczniostwa (podobnie jak działalność całego Instytutu) jest z założenia międzydenominacyjna. Tu we Wrocławiu mamy bardzo dobre doświadczenie współpracy w ramach Przymierza Pastorów, które udowadnia, że razem możemy więcej. Pomimo że w Przymierzu działają pastorzy reprezentujący różne denominacje i niezależne wspólnoty ewangeliczne, to połączyła nas wspólna wizja wywierania duchowego wpływu na nasze miasto. Choć dajemy sobie prawo, by się różnić i wzajemnie w tym szanować, to uznajemy, że to, co nas łączy, jest większe i ważniejsze. Kluczowe jest budowanie relacji w oparciu o wzajemne zaufanie, pokorę i cel, dla którego stajemy w jednym szeregu. Podobnie jest z kadrą Szkoły Biblijnego Uczniostwa. Współpracujemy z liderami z całej Polski i wspaniale jest widzieć i doświadczać tego bogactwa różnorodności, nie tylko na poziomie lokalnym, ale i krajowym. Działając wspólnie, zawsze osiągniemy więcej i nasz wpływ jest szerszy. To, co nas łączy, to relacje oraz wspólna wizja wyposażania innych do czynienia uczniami.

Skąd w tobie tyle pasji do uczniostwa?

Muszę przyznać szczerze, że nie zawsze tak było. Miałem okazję być zaangażowanym w różnych wymiarach służby zarówno w kościele, jak i wielu inicjatywach chrześcijańskich. Często nacisk kładziony jest na spektakularny i szybki efekt podejmowanych działań. Nie ma nic złego w efektowności naszego działania, o ile nie zatracamy przy tym obrazu tego, co stanowi istotę misji chrześcijańskiej, a mianowicie czynienia innych uczniami. Tutaj chodzi o coś więcej niż tylko o samo nauczanie czy zorganizowanie inspirującego wydarzenia. To wymaga osobistego zaangażowania w relację, której celem jest uczenie posłuszeństwa Słowu Bożemu i dzielenie się przykładem z własnego życia, by prowadzić innych do naśladowania Chrystusa i pomnożenia uczniów. Sam doświadczyłem takiego procesu i dzisiaj mogę inwestować w innych. W Szkole Biblijnego Uczniostwa uczymy zasady: Zobacz tłum z perspektywy pojedynczej osoby, zbuduj z nią więź i wyposaż, by dotrzeć do tłumów! To jest istota uczniostwa. Nie jest to sprint, ale bardziej bieg długodystansowy. Wymaga zaangażowania, poświęcenia i czasu. Wierzę jednak, że naprawdę warto, bo nie ma nic bardziej wartościowego niż to, kiedy ktoś doświadcza głębokiej zmiany w swoim życiu w oparciu o poznanie Ewangelii i świadomie włącza się w misję czynienia innych uczniami.

Gdzie można dowiedzieć się więcej o SBU i innych inicjatywach organizowanych przez Instytut?

Jeśli ktoś jest zainteresowany edukacją w Szkole Biblijnego Uczniostwa, to właśnie prowadzimy rekrutację na nowy rok, który rozpocznie się 21 września 2020. Więcej info o programie, wykładowcach i planie zajęć można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.szkolauczniostwa.pl. Dodam tylko, że od tego roku startujemy też z możliwością studiów hybrydowych, realizowanych częściowo online. Zapraszam też do zapoznania się z całą ofertą Instytutu Rozwoju Złote Jabłko: www.zlotejablko.pl.

Autor
Anna Grzesiak-Sroka, misjonarka zaangażowana w służbę wśród kobiet, pasjonatka uczniostwa, tłumaczka publikacji chrześcijańskich. Żona Ksawerego, mama Natalii, Antka i Leny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności oraz regulaminem strony Ewangeliczna Polska. Akceptuję również obowiązujące zasady komentowania. Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez administratora serwisu, Fundację Pro Novis.