fbpx

Obszar rozwoju Kościoła w Polsce: Rodzina

Witamy w obszarze Rodzina w ramach ruchu Ewangeliczna Polska.

Jako ewangeliczni chrześcijanie wiemy, jak ogromną rolę pełni zdrowa i silna rodzina. Jej znaczenie dla każdego człowieka jest nieocenione. Dlatego uruchamiamy obszar, którego celem jest działalność na rzecz zdrowia rodzinnego i mocnych więzi małżeńskich.

Ebooki

Pierwszym krokiem w realizacji tego celu jest udostępnienie bardzo wartościowych e-booków pt. Jak zbudować szczęśliwe małżeństwo? – część 1 i 2.

Co znajdziesz w tych e-bookach? Oto tytuły artykułów: 

 1. Tożsamość w małżeństwie
 2. Dopasowanie i znajomość małżonka
 3. Komunikacja – klucz do (prawie) bezkonfliktowego małżeństwa
 4. Praktyczne rozwiązania problemów w komunikacji
 5. Świętość małżeństwa
 6. Duchowość małżeństwa
 7. Dlaczego rodzina jest tak ważna (z perspektywy społecznej)?

Kursy małżeńskie i dla narzeczonych

Jesteśmy przekonani, że małżeństwo może być piękną, wspólną podróżą. Będzie ona tym bardziej udana, im lepiej się do niej przygotujemy, a w trakcie podróży zadbamy o jej głównego współuczestnika – naszego współmałżonka. Do wakacji 2021 trwają kursy dotyczące wzmocnienia więzi małżeńskiej i przygotowania do małżeństwa. O naborze do kolejnej edycji kursów i innych wydarzeniach na rzecz małżeństwa poinformujemy wszystkich zapisanych na newsletter.

Tematy kursów:

Jak dobrze przygotować się do małżeństwa? - kurs dla narzeczonych – Jacek Słaby (zapisy zamknięte)
YouTube player

Celem kursu jest ułatwienie narzeczonym wejść w małżeństwo we właściwy sposób. Podczas naszych spotkań omawiamy takie zagadnienia jak: czym jest przymierze małżeńskie, nasze wzajemne oczekiwania, rola męża i żony, jak radzić sobie z małżeńskimi konfliktami, dlaczego tak często się nie rozumiemy, rodzinne finanse w świetle Biblii i małżeński seks. Kurs jest oparty o przesłanie Bożego Słowa, ale fakt, wiary lub jej brak nie jest przeszkodą w uczestniczeniu w spotkaniach.

Jacek Słaby – pastor i założyciel Kościoła El Shaddai w Pruszkowie, zawodowo związany z branżą medialną (radio i telewizja). W służbie duszpasterskiej szczególną radość sprawia mu duchowy wzrost wierzących, prowadzenie szkoleń i kursów dla narzeczonych oraz doradztwo i poradnictwo małżeńskie. Prywatnie mąż Lidii i tata trójki dorosłych dzieci – Sylwii, Kamila i Pawła.

Duchowość w małżeństwie – Joanna i Janusz Żydek (zapisy zamknięte)
YouTube player

Codzienna, przyziemna egzystencja to dla człowieka za mało. W oczywisty sposób potrzebujemy w życiu czegoś wykraczającego ponad naszą materialność i przemijanie, i to tam poszukujemy sensu i znaczenia naszego życia. Czy możemy takie podejście odnieść również do małżeństwa? Uważamy, że tak. Co więcej, to duchowy rozwój małżeństwa staje się podstawą jego szczęścia, trwałości, poczucia znaczenia i satysfakcji ze związku.

PLAN KURSU

1. Czy duchowość w małżeństwie jest potrzebna? Co daje związkowi?

2. Co w małżeństwie jest duchowe, a nawet byśmy o tym nie pomyśleli? Duchowa codzienność.

3. Jak budować wspólną duchowość małżeństwa.

Joanna i Janusz Żydek – dzięki Bożej łasce od 30 lat jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, a także rodzicami dwójki dorosłych dzieci i teściami. Janusz jest pastorem chorzowskiej placówki Kościoła Chrześcijan Baptystów. Oboje ukończyliśmy studia teologiczne w BST (Biblijne Seminarium Teologiczne we Wrocławiu) oraz na ChAT (Chrześcijańska Akademia Teologiczna), Asia jest również absolwentką Studiów Rodziny i Mediacji Sądowej na UŚ; oboje jesteśmy zaangażowani w poradnictwo małżeńskie i rodzinne od 2005 roku. Prowadzimy warsztaty i wykłady dotyczące budowania małżeństwa i rodziny oraz indywidualne spotkania z parami, rodzinami oraz z narzeczonymi. Współpracujemy stale ze Slot Art. Festival, gdzie od wielu lat prowadzimy warsztaty oraz ze Stowarzyszeniem Fala w projekcie dla uczniów szkół ponadpodstawowych EXIT TOUR. Prowadzimy blog i mamy swój kanał na YouTube (Dobrze nam razem). Link: www.dobrzenamrazem.com.

Sztuka pielęgnowania małżeństwa – Katarzyna i Maciej Michałowscy (zapisy zamknięte)
YouTube player

Sztuka pielęgnowania małżeństwa to darmowy kurs dla par, które chcą rozwijać swoją relację małżeńską opierając swój związek na chrześcijańskich wartościach.

Kurs zawiera sześć tematów:

Miłość rozkwita. Boży plan i cel małżeństwa.

Dlaczego się pobraliście? O co chodzi w małżeństwie? Co to znaczy przyjmować współmałżonka jako dar od Boga w codziennym życiu? Co oznacza złączenie i stanie się jednym ciałem?

Miłość więdnie. Powrót do bliskości – jak przeciwdziałać naturalnej tendencji do oddalania się?

Dlaczego współmałżonkowie oddalają się od siebie? Co zrobić, aby różnice między mężem i żoną ubogacały, a nie niszczyły? Co potrzebuje każde małżeństwo, aby walczyć z naturalną tendencją do oddalania się od siebie?

Miłość tańczy. Podział ról w małżeństwie – biblijne spojrzenie na rolę męża i żony.

Jaka jest rola męża i żony? W jaki sposób mąż dba o swoją żonę i jej potrzeby? W jaki sposób żona dba o swojego męża i jego potrzeby? Jak podejmować wspólne decyzje?

Miłość iskrzy. Konflikt i dialog – radzenie sobie z konfliktami i przebaczanie.

Jak radzić sobie z konfliktami i gniewem? Jak przeprowadzać trudne rozmowy? Czym jest przebaczenie? Jak prosić o przebaczenie i jak przebaczać współmałżonkowi?

Miłość płonie. Prawdziwa intymność – współżycie seksualne.

Jaki jest Boży plan dla seksu? Jak rozmawiać o seksie? Jakie są przyczyny problemów z intymnością? Co jest fundamentem satysfakcjonującego życia intymnego? Jak budować prawdziwą bliskość?

Miłość zostawia ślad. Dziedzictwo miłości – co pozostawimy po sobie.

Co zrobić, żeby małżeństwo trwało całe życie? Co jest niezbędne do zostawienia po sobie dobrego dziedzictwa? Co małżeństwo powinno pozostawić swoim dzieciom?

Opinie o kursie:

Kurs pt.: „Sztuka pielęgnowania małżeństwa” przypomina o Bożym planie dla małżeństwa, odświeża relacje między małżonkami oraz opisuje rolę męża i żony. Pomógł nam zrozumieć siebie nawzajem. Poprzez wykonywanie prac domowych w naszym związku ponownie zaczęło „iskrzyć”. Poruszanie ważnych tematów podczas randek pogłębiło naszą relację.Justyna i Marcin, 6 lat małżeństwa
Przeszliśmy razem kurs „Sztuka pielęgnowania małżeństwa”. Była to dla nas wielka przyjemność oraz nauka. Kurs przeznaczony jest dla wszystkich par. Nie tylko tych z problemami, ale także tych pragnących pogłębić relację oraz nauczyć się jeszcze lepszej komunikacji. Bardzo nam się podobały pytania, na które każde z nas musiało odpowiadać z osobna, a następnie czytaliśmy sobie odpowiedzi. Pomimo konkretnego stażu małżeńskiego nasze odpowiedzi potrafiły nas zaskoczyć, ale pozwoliły też bardziej się poznać i zrozumieć. Wspólne randki, które musieliśmy mieć w ramach kursu były wspaniałą motywacją do zaplanowania swojego czasu tylko razem bez dzieci. Polecamy!Kingsley i Uwemhe, 13 lat po ślubie

Kurs będą prowadzili Kasia i Maciej Michałowscy zaangażowani w służbie FamilyLife Polska. Kurs jest darmowy i będzie odbywał się w formie online. Kasia i Maciek Michałowscy to małżeństwo z 24 letnim stażem. Od dwudziestu lat pomagają innym we wzroście duchowym. Przeszli swoje kryzysy w związku, ale nie poddawali się. Ukończyli Szkołę Rodziny i Szkołę Małżeńską u Magdy i Wiesława Grabowskich, są absolwentami kursu Mariage PLUS. Kochają Boga i patrzą razem w Jego kierunku.

Vademecum Rozwiązywania Konfliktów – Sylwia Hofman-Bałdyga (zapisy zamknięte)
YouTube player

Czy Wasz związek można opisać słowami:
“Kochamy się, ale nasze kłótnie przypominają burzę z piorunami.”?

W trakcie konfliktów emocje biorą górę i doprowadzają do nieprzyjemnych sytuacji?
Padają raniące słowa i czujecie, że to oddala Was od siebie?
Wasze konflikty eskalują coraz bardziej, często żałujecie niekontrolowanych reakcji?
Macie poczucie winy, że dzieci są świadkami krzyków lub obraźliwych słów?
Może nawet któreś z Was zaczęło się wycofywać, w obawie przed kolejnymi kłótniami?

Prawdopodobnie próbowaliście już zapanować nad tą sytuacją, ale na dłuższą metę żadne rozwiązanie nie działa.

Aby odczuć realną poprawę, potrzebna jest równoległa praca nad kilkoma obszarami w Waszej relacji, głównie skupiając się na komunikacji i radzeniu sobie z emocjami podczas sytuacji konfliktowych.

Jako psycholog pracuję z parami i małżeństwami od niemal 10 lat. Zauważyłam, że wiele par boryka się z problemami w komunikacji i nie radzi sobie z rozwiązywaniem konfliktów.
Jednak zaobserwowałam, że na wczesnym etapie problemu, problem eskalujących konfliktów udaje się znacząco poprawić w ciągu zaledwie kilku – kilkunastu tygodni. Warunkiem jest duża motywacja małżonków do pracy nad związkiem oraz stosowanie nowych, efektywniejszych zasad komunikacji oraz metod opanowania emocji.
Na wczesnym etapie nie jest nawet konieczna terapia małżeńska – z powodzeniem można zacząć od połączenia psychoedukacji i pracy własnej.

Kurs Vademecum Rozwiązywania Konfliktów powstał właśnie po to, aby pomóc dokonać zmian w kilku kluczowych obszarach, które wymagają pracy u większości par. Te obszary są jak poszczególne elementy układanki – wszystkie razem pozwolą Wam tworzyć lepszą relację, opartą na zdrowej i skutecznej komunikacji.

Kurs składa się z 5 modułów, do których będziecie mieć dostęp on-line.
Każdy moduł zawiera film video, omawiający dany temat oraz materiały ułatwiające zastosowanie wiedzy w swoim życiu. Z kursu prawdopodobnie najbardziej skorzystają pary, które mają tendencję do eskalujących emocji w konflikcie*, jednak zawarta tam wiedza jest uniwersalna i pozwoli poprawić komunikację w każdej relacji.

*Ważna uwaga – kurs może nie przynieść efektów i nie jest polecany dla:

 • osób lub par będących w głębokim (wieloletnim) kryzysie małżeńskim lub osobistym
 • osób, które poważnie myślą o rozstaniu ze współmałżonkiem i są bliskie podjęcia tej decyzji
 • osób, którym aktualnie brakuje siły do pracy na rzecz związku ( z dowolnego powodu)
 • par ze świeżym lub nieprzepracowanym doświadczeniem zdrady.

Jeśli pasuje do Was chociaż jeden z powyższych punktów, sugeruję, aby nie brać udział w kursie. Odpowiednią pomocą będzie psychoterapia indywidualna lub małżeńska.

Sylwia Hofman-Bałdyga – jestem psychologiem i terapeutą, pracuję w nurcie psychoterapii systemowej. Zajmuję się przede wszystkim terapią par i małżeństw. Bycie świadkiem pozytywnych zmian, nawet w bardzo trudnych relacjach, daje mi wiele radości i satysfakcji.
Fascynuje mnie tematyka różnic osobowości w związku oraz zagadnienie skutecznej komunikacji. Od kilku lat prowadzę bloga UratujSwojZwiazek.pl, gdzie poruszam tematykę budowania dobrych relacji i ratowania związku w kryzysie.
Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą.

Webinary dla małżeństw

Zobacz nagrania z webinarów dla małżeństw, które odbyły się w lutym 2021.

Dlaczego on/ona mnie denerwuje? - test osobowości DISC dla par – Katarzyna Michałowska

Dlaczego ktoś mówi, że wszystko będzie dobrze, gdy wszystko się wali. Albo ma siłę by motywować wszystkich, gdy już nikt nie ma siły na działanie? Jesteśmy inni, to oczywiste. Ale jacy? Zapraszamy na warsztat z testu osobowości DISC dla par, który pomoże odkryć strefę komfortu twoją i twego partnera. Zrozumiesz dlaczego ciągniesz w swoją stronę. Odkryjesz jaki masz oryginalny kształt i odkryjesz jaki kształt ma wasz partner. DISC jest prostym, ale narzędziem pomocnym w rodzinie i pracy. Jest jak scyzoryk wielofunkcyjny, ma wiele zastosowań. Jest używany do rozwoju przywództwa, szkolenia z komunikacji, budowania zespołu, coachingu i zarządzania.

Katarzyna Michałowska – jest razem z mężem zaangażowana w służbie FamilyLife Polska, pracują z parami w oparciu o kurs „Sztuka pielęgnowania małżeństwa”.

Pobierz materiały potrzebne do przeprowadzenia testu DISC: link

Obejrzyj nagrany webinar:

YouTube player
Wyjmij wtyczkę, zanim zrobisz spięcie – Sylwia Hofman-Bałdyga

Wyjmij wtyczkę, zanim zrobisz spięcie – czyli jak zapanować nad emocjami w konflikcie?

Wiele par doświadcza sytuacji, gdy zwykła różnica zdań lub niewinna rozmowa przeobraża się w solidny konflikt. Rozmowa wymyka się spod kontroli, pada wiele niemiłych i raniących słów. Problem często powtarza się, pomimo usilnych prób uniknięcia takiego scenariusza.

Niektórzy próbują radzić sobie z tym unikając rozmowy lub powrotu do trudnych tematów.

Takie działanie ma jednak wiele negatywnych konsekwencji, które w rezultacie osłabiają relację małżeńską, ponieważ nie da się unikać rozmów w nieskończoność.

A gdyby przyjrzeć się całemu schematowi Waszych rozmów i zidentyfikować ten moment, który doprowadza do pierwszego spięcia? Idąc dalej, gdyby zmienić Wasze wzajemne reakcje w taki sposób, aby nie nakręcać fali negatywnych emocji? Wreszcie, nauczyć się kontrolować rozmowy tak, aby nawet trudne tematy były możliwe do omówienia.

Takie zmiany są możliwe. Potrzebujecie nowego spojrzenia na powstawanie Waszych konfliktów i nowych narzędzi, żeby móc rozwiązywać je inaczej, niż dotychczas. Czasami zmiana drobnych elementów we wzajemnej komunikacji sprawia, że można uniknąć spięć i odkryć, że jest możliwa zupełnie inna jakość rozmów.

Jako psycholog i terapeuta małżeński pomogłam dziesiątkom par małżeńskich zrozumieć swoje wzorce komunikacji i nauczyć się inaczej reagować w sytuacjach konfliktowych.

Zapraszam na webinar: „Wyjmij wtyczkę, zanim zrobisz spięcie”.

Jestem przekonana, że zawarta w nim wiedza pomoże Wam poprawić wzajemną komunikację i dzięki temu tworzyć lepszy związek.

Sylwia Hofman-Bałdyga – jestem psychologiem i terapeutą, pracuję w nurcie psychoterapii systemowej. Zajmuję się przede wszystkim terapią par i małżeństw. Bycie świadkiem pozytywnych zmian, nawet w bardzo trudnych relacjach, daje mi wiele radości i satysfakcji.
Fascynuje mnie tematyka różnic osobowości w związku oraz zagadnienie skutecznej komunikacji. Od kilku lat prowadzę bloga UratujSwojZwiazek.pl, gdzie poruszam tematykę budowania dobrych relacji i ratowania związku w kryzysie.
Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą.

Obejrzyj nagrany webinar:

YouTube player
Na co komu małżeństwo? – Joanna i Janusz Żydek

W dzisiejszym świecie wcale nie jesteśmy tacy pewni czy małżeństwo to rzeczywiście najlepszy sposób na budowanie związku; mamy mnóstwo pytań, a stare odpowiedzi wcale nie wydają się nam takie oczywiste. Może rację mają ci, którzy twierdzą, że to przeżytek minionych epok, narzędzie ekonomicznego ucisku kobiet i w ogóle bez sensu? Może o wiele lepszy byłby LAT (living apart together, czyli razem ale nie do końca), czy system czasowych kontraktów?
Z pozycji szczęśliwego małżeństwa z trzydziestoletnim stażem zmierzymy się z pytaniami czy małżeństwo ma sens, a jeśli tak, to jaki, oraz o to jak budować szczęśliwą i satysfakcjonującą relację.

PLAN WEBINARU

1. O co w ogóle chodzi w małżeństwie? Jak zmieniło się podejście ludzi w ostatnich latach i dlaczego, jaki sens ma małżeństwo dzisiaj.
• czego chcesz?

2. Romantyczna wizja związku. A co jeśli wybiorę kogoś, kto do mnie “nie pasuje”? Jakie są rozwiązania?
• jak budować z różnych klocków?

3. Miało być tak pięknie… Skąd bierze się nuda?
• jak dobrze się bawić w małżeństwie?

Joanna i Janusz Żydek – Dzięki Bożej łasce od 30 lat jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, a także rodzicami dwójki dorosłych dzieci i teściami. Janusz jest pastorem chorzowskiej placówki Kościoła Chrześcijan Baptystów. Oboje ukończyliśmy studia teologiczne w BST (Biblijne Seminarium Teologiczne we Wrocławiu) oraz na ChAT (Chrześcijańska Akademia Teologiczna), Asia jest również absolwentką Studiów Rodziny i Mediacji Sądowej na UŚ; oboje jesteśmy zaangażowani w poradnictwo małżeńskie i rodzinne od 2005 roku. Prowadzimy warsztaty i wykłady dotyczące budowania małżeństwa i rodziny oraz indywidualne spotkania z parami, rodzinami oraz z narzeczonymi. Współpracujemy stale ze Slot Art. Festival, gdzie od wielu lat prowadzimy warsztaty oraz ze Stowarzyszeniem Fala w projekcie dla uczniów szkół ponadpodstawowych EXIT TOUR. Prowadzimy blog i mamy swój kanał na YouTube (Dobrze nam razem). Link: www.dobrzenamrazem.com.

Dołącz

Jeżeli chcesz wziąć udział w przygotowanym programie, koniecznie daj nam znać. Zapisz się na newsletter Ewangelicznej Polski. Jeżeli służba dla rodziny leży Ci na sercu, napisz: filip@ewangeliczna.pl.

Partnerzy